-30%












Microsoft surface Laptop 5 core i5 12th Gen 16 GB 256 GB SSD (Pre-Owned) Premium Grade
0 out of 5
د.إ2,200.00 Original price was: د.إ2,200.00.د.إ1,550.00Current price is: د.إ1,550.00.
| Brand | Microsoft |
| Model | Surface Laptop 5 (13.5-inch) |
| CPU Model Name | Intel Core i5 12th Gen (i5-1235U) |
| Ram | 16 GB LPDDR5x |
| SSD | 256GB NVME M2 SSD |
| Screen Size | 13.5 Inches |
| Display Resolution Maximum | 2256 X 1504 |
| Ports | 1x USB-C with USB 4.0/Thunderbolt 4, 1x USB-A 3.1, 3.5mm Headphone Jack, and Surface Connect port |
| Operating System | Window 10 pro / Window 11 |
| Special Feature | Omnisonic Speakers with Dolby Atmos, Touchscreen Display with Dolby Vision IQ, Windows Hello Face Authentication |
| Grafic Card | Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Battery Life | Up to 18 hours of typical device usage |
| Colour | Platinum, Matte Black, Sage, or Sandstone |
| Weight | 1.27 KG (2.80 lbs) for Alcantara fabric keyboard or 1.29 KG (2.86 lbs) for metal chassis keyboard |
Category: Microsoft
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Specifications
- Processor: 12th Gen Intel Core i5-1235U (Intel Evo platform) – 1.30GHz base, up to 4.40GHz Max Turbo Speed.
- Memory: 16GB LPDDR5x RAM (soldered on-board; not upgradeable).
- Storage: 256GB Removable Solid-State Drive (SSD) (interchangeable by authorized technicians).
- Display: 13.5-inch PixelSense™ Touchscreen (2256 x 1504) high-gloss display with Dolby Vision IQ.
- Graphics: Integrated Intel Iris Xe Graphics.
- OS: Windows 11 Home or Windows 11 Pro.
Physical Ports
- 1x USB Type-C with USB 4.0 / Thunderbolt 4: Supports fast data transfer, Power Delivery, and external 4K DisplayPort connections.
- 1x USB Type-A 3.1: Standard legacy port to connect traditional flash drives, mice, or mobile accessories.
- 1x Surface Connect Port: Magnetic proprietary connection for the included 65W power brick or desktop Surface Docks.
- 1x 3.5mm Jack: Universal analog audio port for wired headphones, headsets, and microphone units.
Wireless Features
- Wi-Fi 6 (802.11ax): Delivers rapid wireless internet connectivity and stable bandwidth management on busy routers.
- Bluetooth 5.1: Instantly pairs low-energy wireless peripherals like keyboards, mice, and true wireless headphones.
Optional Cellular Data (on select configurations)
- Not Available: The Microsoft Surface Laptop 5 series does not offer an integrated cellular LTE micro-SIM or eSIM configuration variant.
Size and Weight
- Width: 308 mm (12.1 inches)
- Depth: 223 mm (8.8 inches)
- Height: 14.5 mm (0.57 inches) uniform thickness
- Starting Weight: 1.27 kg (2.80 lbs) for Alcantara fabric keyboard models or 1.29 kg (2.86 lbs) for metal chassis models.
Additional information
| Storage | 1TB, 256GB, 512GB |
|---|---|
| Memory | 16GB, 8GB |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
Microsoft
د.إ1,600.00 Original price was: د.إ1,600.00.د.إ1,250.00Current price is: د.إ1,250.00.
Microsoft Surface Laptop 3 core i7 10th Gen 16 GB 256 GB SSD (Pre-Owned) Premium Grade
0 out of 5
Microsoft
د.إ1,700.00 Original price was: د.إ1,700.00.د.إ1,100.00Current price is: د.إ1,100.00.
Microsoft surface Laptop 4 core i5 11th Gen 16 GB 256 GB SSD (Pre-Owned) Premium Grade
0 out of 5
Microsoft
د.إ900.00 Original price was: د.إ900.00.د.إ600.00Current price is: د.إ600.00.
Microsoft surface pro 4 core i5 6th gen 8 GB 256 GB SSD (Pre-Owned) Premium Grade
0 out of 5
Microsoft
د.إ1,150.00 Original price was: د.إ1,150.00.د.إ950.00Current price is: د.إ950.00.
Microsoft surface pro 6 core i5 8th gen 8 GB 256 GB SSD (Pre-Owned) Premium Grade
0 out of 5
Featured Products
Keyboard Mouse Wireless (PRE-OWNED) PREMIUM GRADE
0 out of 5
Key Board Wireless (PRE-OWNED) PREMIUM GRADE
0 out of 5
Best Selling Products
HP Elitebook 840 G6 Core i5 8th Gen8 GB256 GB SSD (Pre-Owned) Premium Grade
0 out of 5
Apple 2021 MacBook Pro (14-inch, Apple M1 Pro chip with 8‑core CPU and 14‑core GPU, 16GB RAM, 512GB SSD)
0 out of 5
Latest Products
HP Elitebook x360 1030 g2 core i5 7th gen16 GB RAM 512 GB SSD (Pre-Owned) Premium Grade
0 out of 5
Lenovo Thinkpad X280 Core i7 8th Gen Quad Core- 8GB 256GB SSD (Pre-Owned) Premium
0 out of 5
Lenovo Thinkpad X280 Core i5 8th Gen 8 GB RAM 256 GB SSD (Pre-Owned) Premium Grade
0 out of 5
Top Rated Products
HP Elitebook x360 1030 g2 core i5 7th gen16 GB RAM 512 GB SSD (Pre-Owned) Premium Grade
0 out of 5
Lenovo Thinkpad X280 Core i7 8th Gen Quad Core- 8GB 256GB SSD (Pre-Owned) Premium
0 out of 5
Lenovo Thinkpad X280 Core i5 8th Gen 8 GB RAM 256 GB SSD (Pre-Owned) Premium Grade
0 out of 5

















Reviews
There are no reviews yet.