-35%






Microsoft surface Laptop 4 core i5 11th Gen 16 GB 256 GB SSD (Pre-Owned) Premium Grade
0 out of 5
د.إ1,700.00 Original price was: د.إ1,700.00.د.إ1,100.00Current price is: د.إ1,100.00.
| Brand | Microsoft |
| Model | Surface Laptop 4 (13.5-inch) |
| CPU Model Name | Intel Core i5 11th Gen (i5-1135G7) |
| Ram | 16 GB LPDDR4x |
| SSD | 256GB NVME M2 SSD |
| Screen Size | 13.5 Inches |
| Display Resolution Maximum | 2256 X 1504 |
| Ports | 1x USB-C 3.2 Gen 2, 1x USB-A 3.2 Gen 1, 3.5mm Headphone Jack, and Surface Connect port |
| Operating System | Window 10 pro / Window 11 |
| Special Feature | Omnisonic Speakers with Dolby Atmos, Touchscreen Display, Windows Hello Face Authentication |
| Grafic Card | Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Battery Life | Up to 17 hours of typical device usage |
| Colour | Platinum, Matte Black, Ice Blue, or Sandstone |
| Weight | 1.26 KG (2.79 lbs) for Alcantara fabric keyboard or 1.28 KG (2.84 lbs) for metal chassis keyboard |
Category: Microsoft
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Specifications
- Processor: 11th Gen Intel Core i5-1135G7 – 2.40GHz base, up to 4.20GHz Max Turbo Speed.
- Memory: 16GB LPDDR4x RAM (soldered on-board; not upgradeable).
- Storage: 256GB Removable NVMe M.2 SSD (interchangeable by authorized technicians).
- Display: 13.5-inch PixelSense™ (2256 x 1504) high-gloss display.
- Graphics: Integrated Intel Iris Xe Graphics.
- OS: Windows 10 Home or Windows 11 Home / Pro.
Physical Ports
- 1x USB Type-C 3.2 Gen 2: Supports data transfer, Power Delivery, and external DisplayPort video output.
- 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A: Standard legacy port to connect traditional flash drives or mobile accessories.
- 1x Surface Connect Port: Magnetic proprietary connection for charging or connecting a desktop Surface Dock.
- 1x 3.5mm Jack: Universal analog audio port for wired headphones and headsets.
Wireless Features
- Wi-Fi 6 (802.11ax): Delivers fast wireless internet speeds and reliable connections on crowded networks.
- Bluetooth 5.0: Easily links wireless mice, keyboards, and wireless earbuds.
Optional Cellular Data (on select configurations)
- Not Available: The Microsoft Surface Laptop 4 series does not offer an integrated cellular micro-SIM or LTE data option.
Size and Weight
- Width: 308 mm (12.1 inches)
- Depth: 223 mm (8.8 inches)
- Height: 14.5 mm (0.57 inches) uniform thickness
- Starting Weight: 1.26 kg (2.79 lbs) for Alcantara fabric keyboard models or 1.28 kg (2.84 lbs) for metal chassis models
Additional information
| Storage | 1TB, 256GB, 512GB |
|---|---|
| Memory | 16GB, 8GB |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
Microsoft
Microsoft surface Laptop 3 core i5 10th Gen 16 GB 256 GB SSD (Pre-Owned) Premium Grade
0 out of 5
د.إ1,200.00 – د.إ2,200.00Price range: د.إ1,200.00 through د.إ2,200.00
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Microsoft
د.إ1,600.00 Original price was: د.إ1,600.00.د.إ1,250.00Current price is: د.إ1,250.00.
Microsoft Surface Laptop 3 core i7 10th Gen 16 GB 256 GB SSD (Pre-Owned) Premium Grade
0 out of 5
Microsoft
د.إ2,200.00 Original price was: د.إ2,200.00.د.إ1,550.00Current price is: د.إ1,550.00.
Microsoft surface Laptop 5 core i5 12th Gen 16 GB 256 GB SSD (Pre-Owned) Premium Grade
0 out of 5
Microsoft
د.إ900.00 Original price was: د.إ900.00.د.إ600.00Current price is: د.إ600.00.
Microsoft surface pro 4 core i5 6th gen 8 GB 256 GB SSD (Pre-Owned) Premium Grade
0 out of 5
Featured Products
Keyboard Mouse Wireless (PRE-OWNED) PREMIUM GRADE
0 out of 5
Key Board Wireless (PRE-OWNED) PREMIUM GRADE
0 out of 5
Best Selling Products
HP Elitebook 840 G6 Core i5 8th Gen8 GB256 GB SSD (Pre-Owned) Premium Grade
0 out of 5
Apple 2021 MacBook Pro (14-inch, Apple M1 Pro chip with 8‑core CPU and 14‑core GPU, 16GB RAM, 512GB SSD)
0 out of 5
Latest Products
HP Elitebook x360 1030 g2 core i5 7th gen16 GB RAM 512 GB SSD (Pre-Owned) Premium Grade
0 out of 5
Lenovo Thinkpad X280 Core i7 8th Gen Quad Core- 8GB 256GB SSD (Pre-Owned) Premium
0 out of 5
Lenovo Thinkpad X280 Core i5 8th Gen 8 GB RAM 256 GB SSD (Pre-Owned) Premium Grade
0 out of 5
Top Rated Products
HP Elitebook x360 1030 g2 core i5 7th gen16 GB RAM 512 GB SSD (Pre-Owned) Premium Grade
0 out of 5
Lenovo Thinkpad X280 Core i7 8th Gen Quad Core- 8GB 256GB SSD (Pre-Owned) Premium
0 out of 5
Lenovo Thinkpad X280 Core i5 8th Gen 8 GB RAM 256 GB SSD (Pre-Owned) Premium Grade
0 out of 5
















Reviews
There are no reviews yet.